"Loading..."

İç Mimari ve Dekorasyonda 2019 Trendleri Nelerdir?

İç Mimari ve Dekorasyonda 2019 Trendleri Nelerdir?

2019 yılının iç mimari ve dekorasyon trendlerini, iç tasarımda sıklıkla göreceğimiz renkleri, dokuları, malzemeleri ve mobilyaları inceliyoruz.

Her yıl olduğu gibi 2019 yılının iç mimari ve dekorasyon trendlerini ele alarak, iç tasarımda sıklıkla göreceğimiz renkleri, dokuları, malzemeleri ve mobilyaları inceleyerek önerilerimizi sunacağız.
Renk trendlerinin en büyük lideri olan pantone firması 2017’de “Greenery” olarak adlandırılan canlı yeşil rengi ortaya çıkardı. 2019’da da yeşilin hâkimiyeti devam edecek olup, yeşil renginin daha soluk açık ve koyu tonlarıyla toprak tonlarının birlikteliği daha dikkat çekici hale gelecektir.“Pantone Living Coral” (16-1546) (Canlı Mercan) olarak Türkçe‘ye uyarlayabileceğimiz bu renk önümüzdeki günlerin en popüler renklerinden biri olacaktır. Gri, nötr bir renk olmasına rağmen mekanlarda hem ana karakter hem de arka planda rahatlıkla kullanılan bir ton olacaktır. Genellikle Banyo mekanlarının bir duvarında kontrast sağlamak amacı ile tercih edilen siyah renk, evin istenilen herhangi bir bölümünün bir duvarında da kontrast sağlamak ve mekâna derinlik katması amacı ile kullanılacaktır.

Yeni yılda mekânlar, doğal malzemeler ile bezenecektir. Ahşap,cam ve taş gibi doğal malzemeler yerini bu yılda koruyacaktır. Doğal bir malzeme oluşu,sağlamlığı ve bulunduğu ortama sıcaklık katmasından; işlem görmemiş, boyasız ham ahşaplar mekânları ısıtmaya devam edecektir. Ahşabın pirinç, bakır, krom, paslanmaz, çelik ve alüminyum gibi metallerle birleşmesiyle işlevsellik kazanacağı görülecektir.
Cam ürünler, mobilyadan aksesuara; aydınlatmadan duvar panellerine kadar birçok alanda kendini gösterecektir. Doğal malzeme olan mermerive granitide duvarlarda, zeminde ve mobilyalarda sıkça göreceğiz. Bu sezon, doğal taşları ve tuğlayı,mekânlarda rüstik tarzı yakalamak için kullanarak, mekânın stilini değişikliğe götüreceğimiz bir sezondur.
Kumaşlarda ise doğallık ön planda olacaktır. Kadife, jüt ve keten gibi doğal kumaşlar, kırlentler, yatak örtüleri, tablolar ve duvar kâğıtlarında etnik desen çizgileriyle 2019 sezonunda yerini alacaktır. Tropikal bitki temaları, yeşil yaprak desenleri ile dekorasyon trendlerinde sık sık karşılaşacağız.

Aydınlatma armatürleri, cam, mozaik, ahşap ve metal birlikteliği sağlanarak; işlevselliği de ön plana çıkartılmak üzere mekânın ruhunu yansıtan modern çizgide tasarımlarla yerini alacaktır.
Bu yıl çizgiler geometrik formları takip edecek;kaba ve keskin çizgide tasarlanmış mobilyalar yerini yuvarlak form geçişlere bırakacaktır. Ayrıca vakit geçirdiğimiz mekânların tasarım çizgileri etnik desenlerin de yer aldığı Retro tarzını içinde barındıracaktır.